Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, yıl sonuna kadar 12 milyonu bulması beklenen cep telefonu satışlarının, gelecek yıl 4,5G’nin devreye girmesiyle yüzde 25 artarak 15 milyonun üzerinde gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Ekşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl cep telefonlarının ortalama satış fiyatının geçen yıla göre yüzde 30 artarak 987 liradan bin 279 liraya yükseldiğini belirtti.

Satışların dolar bazında ise yüzde 8 düştüğüne dikkati çeken Ekşi, “Geçen yıl 5,2 milyar dolar olan rakam, 2015’te 4,8 milyar dolar olacak gibi görünüyor. 2015 sonu itibarıyla resmi cep telefonu satış sayısının 12 milyon civarında olmasını bekliyoruz. Yolcu beraberinde getirilenler, eksik ÖTV’li olarak piyasaya sürülenler ve yurda kaçak gelenlerle bu sayı 14 milyon olacak gibi görünüyor” diye konuştu.

Ekşi, 1 Nisan 2016’da 4,5G’nin devreye girmesiyle cep telefonu satışlarının yüzde 25 artarak, 15 milyonun üzerine gerçekleşmesini beklediklerini bildirdi.

Cep telefonu satışlarında uygulanan kredi kartına taksit yasağı ve yıl içinde yaşanan kur artışlarına rağmen 2 bin liranın üzerinde satılan telefonların toplam içindeki payının bu yıl, geçen yıla göre yüzde 30’a yakın arttığını, 500 liranın altında satılan telefonlarda ise yüzde 60’a yakın düşüş yaşandığını kaydeden Ekşi, 2016’da düşük gelirli müşteriler için cep telefonu satışlarına kredi kartı ile 4 aya kadar taksit imkanı verilmesi gerektiğini savundu.

Ekşi, sektörde adil vergi dağılımı ve haksız rekabetin önüne geçilebilmesi için cep telefonlarında kaçak ve eksik ÖTV ödenerek yapılan satışların önüne geçecek yasal düzenlemelerin yapılmasını ve yüksek vergi oranlarının düşürülmesini istedi.

Menü