Nisan başında kullanılmaya başlanacak 4,5G teknolojisi için hızlandırılan altyapı çalışmaları kapsamında yaklaşık 6 aylık sürede operatörler tarafından 8 bin 52 baz istasyonu kuruldu Kullanımına 1 Nisan’da başlanacak 4,5G teknolojisi için hızlandırılan altyapı çalışmaları kapsamında yaklaşık 6 aylık sürede operatörler 8 bin 52 baz istasyonu kurdu.

Türkiye’de operatörlere ait 2G teknolojisi için 60 bin 807, 3G teknolojisi için ise 57 bin 917 baz istasyonu bulunuyor. Operatörler, nisan başında faaliyete geçirilecek 4,5G teknolojisi için 8 bin 52 baz istasyonu kurdu ve bunların onaylanması için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) başvurdu. 4,5G teknolojisi için kurulan baz istasyonlarının BTK tarafından onaylanmasının ardından baz istasyonu sayısı 126 bin 776’ya çıkacak.

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, AA muhabirine, teknik olarak baz istasyonu olmadan mobil haberleşmenin olamayacağını ifade ederek, “Ülkemizde baz istasyonları için belirlenmiş limit değerler Avrupa ve dünya ortalamalarının çok altındadır, yani daha güvenlidir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun yaptığı denetim sonuçlarında baz istasyonlarının belirlenen güvenlik aralıkları içinde çalıştığını görüyoruz. Türkiye’de limit değerleri 9,16 volt/metre olarak belirlendi. Avrupa’da bu oran 40 volt/metre” diye konuştu. Kamuoyunda, sürekli olarak baz istasyonlarının kaldırılması, şehir dışına taşınması, tek bir merkeze toplanması gibi bilimsel verilere dayanmayan tartışmaların yaşandığını anımsatan Özeren, Türkiye’deki baz istasyonlarının dünyada kullanılan cihazlarla aynı olduğunu ve BTK’nın düzenlemelerine göre, bunların daha güvenli sınırlar içinde çalıştırıldığını söyledi. Baz istasyonlarının çokluğunun değil azlığının haberleşme kalitesi açısından olumsuz olduğunu dile getiren Özeren, mobil iletişim araçları ve baz istasyonları sayesinde doğal afetlerde birçok insanın hayatının kurtarıldığını anımsattı. Özeren, baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılmasının, insanların iletişim özgürlüğüne, sağlığına ve hayatına yönelik olumsuzlukları beraberinde getireceği uyarısında bulundu.

 

Aksam

Menü