Türkiye’de cep kullanmayan 6 milyon insanın çoğunun 60 yaş üzerinde olduğu ve bu kitleye ücretsiz cep telefonu verilmesi gerektiği belirtildi. Kaynak olarak yurtdışı harçlar gösterildi

Emekliler için bu kez de ücretsiz cep telefonu isteği geldi. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, bugün Türkiye’de telefon kullanabilecekken telefonu olmayan 6 milyonun üzerinde insan bulunduğunu söyledi.
Ekşi, “Bunların çoğunluğu da 60 yaş üstündekiler. Cep telefonu alamayacak durumda olan ve 60 yaşın üzerindeki her Türk vatandaşına devlet eli ile ücretsiz telefon verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Bu telefonların bütçesinin yolcu beraberinde getirilen telefonların harçlarından karşılanabileceğini de vurgulayan Ekşi, bu harçlarla alınabilecek 1.5 milyon adet telefonla yaşlı insanların hem acil durumlardaki yardım ihtiyaçlarının karşılanacağını hem de ulaşılabilir olmalarından dolayı yaşam kalitelerinin yükseleceğini kaydetti.
Ekşi, Anayasa’nın 22. maddesinin herkese haberleşme hürriyeti tanıdığını anımsatarak, “Türkiye’de cep telefonu olmayanların çoğu 60 yaş üzerindekiler. Afika kıtası dahil dünya mobil telefon kullanım oranı yüzde 98’lerin üzerinde.

Harçlar yükselsin
Türkiye olarak yüzde 92 mobil telefon kullanım oranı ile 167 ülke arasında 99’uncu sıradayız” diye konuştu. Sinan Ekşi, bir yanda 3 bin TL’lik Kaçak telefon kullanan ve 3 bin TL’lik telefonları 132 TL’lik harç ödeyerek sıfır vergiyle yurtdışından yolcu beraberinde getiren milyonlar bulunduğunu kaydetti. Ekşi, “Öte yanda ise içinde 150 TL vergi olan 300 TL’lik telefonu kredi kartına taksit yaptıramadığı için alamayan milyonlarca vatandaşımız var. Aynı ürüne farklı vergi olmamalı. Örneğin, yurtdışından yolcu beraberinde gelen bir telefona sadece 123 TL harç ve sıfır vergi uygulanırken, yurtiçinden satın alınan aynı model telefona 600-900 TL vergi uygulanmamalı. Ya yurtiçi vergiler düşsün ya da tüketici yanında getirilen telefonlardaki harç en az 600 TL’ye yükselsin. Vergi hakça uygulanmalı” diye konuştu.

‘9 ay taksit geri gelmeli’

MOBİSAD Başkanı Sinan Ekşi, kredi kartları ve tüketici kredilerinde taksit sınırlamasının esnetilmesini de destekledi. Ekşi, cep telefonu alımında kredi kartıyla taksit uygulamasına 31 Aralık 2013’te yasak  getirildiğini anımsattı. 20 aydır uygulamada olan bu yasakla, cep telefonuna sahip olunmasının zorlaştırıldığını savunan Ekşi, “Aslında bu yasaktan gelir düzeyi düşük tüketicilerin daha fazla etkilenmiş olduğunu görüyoruz” dedi. Parası olan kişilerin taksite ihtiyaç duymadığını dile getiren Ekşi, şöyle konuştu: “Yasak parasını denkleştiremeyeni vurdu. Kuyumcudan kredi kartıyla, taksitle cumhuriyet altını alıp hemen ardından bozdurup aldığı nakitle cep telefonu alan binlerce tüketici var. Bir yanda 4.5/5G ihalelerini konuşuyoruz, diğer tarafta kredi kartına taksitle pırlanta satılırken, cep  telefonlarına taksit yasağını halen sürdürüyoruz. Açıkçası biz bu durumu makul bulmuyoruz. Cep telefonu alımlarında kredi kartına en az 9 aya kadar taksit yapılabilmeli.”

‘Kaçak engellenirse vergi kaybının önüne geçilir…’

Sinan Ekşi, 2014 yılı ilk çeyreğinde yurtdışından yolcu beraberinde getirilerek kayıt altına alınan cep telefonu sayısının 141 bin iken, 2015 yılı ilk çeyrekte yaklaşık yüzde 27 artarak 178 bin 500’e ulaştığını kaydederek, şunları söyledi: “Ülkeye herhangi bir vergi ve harç ödenmeden kaçak yollarla cep telefonu getirilerek sisteme tanımlanmasını önlemek için gerekli düzenlemeler acilen yapılmalı. Kaçağı engelleyerek yaşanan vergi kaybının önüne geçmeliyiz. Bu başarılırsa yasal yollarla satılan cep telefonlarının vergilerinde indirim yapılmasının da önü açılabilir. Bundan devlet ve vatandaş kazançlı çıkacaktır.”

Menü