Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), kredi kartıyla yapılan bazı harcamalarda taksit sayısını artıran kararı, düzenleme getirilmeyen iki sektörde üzüntüye neden oldu.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BDDK’nın cep telefonu alımında kredi kartıyla taksit uygulamasına 31 Aralık 2013’te yasak getirildiğini anımsattı. Yaklaşık 31 aydır uygulamada olan bu yasakla cep telefonuna sahip olunmasının zorlaştırıldığını savunan Ekşi, “Bugün Resmi gazete’de yayımlanan BDDK’nın mobilya, beyaz eşya ve eğitim sektörlerini kapsayan taksit esnetme kararını içeren değişiklik yönetmeliğinde, cep telefonu alımı sırasında kredi kartına taksit yasağında en azından 4 aya kadar bile imkan verilmemesi bizleri çok üzdü” dedi.

Söz konusu yasaklamadan gelir düzeyi düşük tüketicilerin daha fazla etkilendiğini dile getiren Ekşi, yasakla birlikte bin liranın altında satılan telefon sayısında azalma gerçekleşirken, daha pahalı telefonların satışında göreceli olarak düşüş görülmediğine dikkati çekti. Ekşi, son 31 ayda bin liranın altındaki cep telefonu satış tutarının yüzde 57’den yüzde 38’e düştüğünü ifade ederek, şunları kaydetti: “Parası olan kişiler taksite ihtiyaç duymuyor. Yasak, parasını denkleştiremeyeni vurdu. Kuyumcudan kredi kartıyla, taksitle Cumhuriyet altını alıp, hemen ardından bozdurup, sonrasında aldığı nakitle cep telefonu alan binlerce tüketici var. Bir tarafta nisan ayında faaliyete geçecek 4,5G ile ileri teknolojileri yakalamayı hedeflerken, diğer tarafta kredi kartına taksitle pırlanta dahi alınabilirken, cep telefonlarına kredi kartı ile taksit yasağını halen sürdürüyoruz. Açıkçası bizler bu durumu makul bulmuyoruz. Cep telefonu alımlarında da kredi kartına en az 4 aya kadar taksit yapılabilmeli. Böylece düşük gelir düzeyine sahip tüketiciler başka ödeme şekilleriyle yüksek faizlerle satın alma ve kayıtdışı yollara itilmemeli.”

Menü