Bilgi Teknolojileri ve İletişim  Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, mobil telefon aboneliklerindeki azami  fiyat tarifelerinin yeniden belirlendiğini açıkladı.

Sayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BTK tarafından mobil telefon  işletmecilerinin tarifelerini belirlerken uymak zorunda oldukları üst sınırları  düzenleyen “Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi”nin  yeniden belirlendiğini bildirdi.

BTK’nın bazı azami ücretlerde ilk defa indirime gittiğini ifade eden  Sayan, mobil telefon aboneliklerindeki “İsim/UnvanDeğişikliği” ücretinin üst  sınırının işlem başına yüzde 66 indirimle 17 liradan 6 liraya, “Numara  Değişikliği” ücretinde üst sınırın işlem başına yüzde 62 indirimle 52 liradan 20  liraya, “Kayıp, Çalıntı, Kullanıcı Hatası Nedeni ile SIM Kart Değişikliği”  ücretinin üst sınırının ise yüzde 54 indirimle işlem başına 43 liradan 20 liraya  düşürülürken, “Garanti Kapsamında SIM Kart Değişikliği” işlemlerinin ise ücretsiz  yapılmasının karara bağlandığını açıkladı.

Sayan, BTK tarafından yeniden belirlenen azami ücret tarifesiyle cep  telefonu konuşmalarındaki ücretler için belirlenen üst sınırda artış  yapılmadığına dikkati çekerek, “Son olarak 2014 yılı temmuz ayında belirlenen ve  halen yürürlükte olan yurt içi mobil ses çağrıları için dakika başına ücret üst  sınırı olan 46,25 kuruş devam edecek. Yine yurt dışı aramalar için geçerli olan  dakika başına 4,63 lira, mobil telefonlardan gönderilen SMS’ler için yurt içi SMS  başına 33,25 kuruş, yurt dışı SMS başına 83,08 kuruş, posta ile iletilen  ayrıntılı fatura ücreti üst sınırı olan 60,97 kuruşta artış yapılmayarak azami  ücretlerin aynı şekilde devam etmesine karar verdik” diye konuştu.

BTK tarafından belirlenen yeni azami tarife ücretlerinin 1 Kasım  itibarıyla yürürlüğe girdiğini bildiren Sayan, BTK’nın belirdiği rakamların azami  ücret olduğunu, mobil telefon işletmecilerinin bu ücretlerin üzerine  çıkamadıklarını, ancak bu ücretlerin altında ücret belirleyebildiklerini ifade  etti.

Genelde konuşmayla ilgili azami ücretlerin paket aşımında  kullanıldığını vurgulayan Sayan, bazı servis ücretlerinde yapılan indirimlerin  faturalara olumlu yansıyarak abonelerin ceplerini rahatlatacağını düşündüklerini  belirtti.

Vatan

Menü