Dolar kurundaki rekor artış diğer sektörler yanında çok büyük oranda ithalata dayalı olan cep telefonunda da zammın gündeme gelmesine yol açtı.

 Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Sinan Ekşi, kurlardaki olağanüstü artışın cep telefonu fiyatlarına henüz pek yansımadığını belirterek, ama yakında fiyat yükselişlerine şahit olunmaya başlanacağını söyledi.

İthalatçı firmaların önceden yaptıkları kur hedge’leri sayesinde son 2 aydaki kur artışlarını fiyatlarına yansıtmadan satış yapabildiklerini aktaran Ekşi, “Ancak aralık ayında yeni kurların fiyatlara yansıması sonucu birçok marka ve modelde yüzde 15’i bulan kur zammı gelmesi kaçınılmaz görünüyor.

GSM sektörünü temsil eden MOBİSAD olarak bu zamların cep telefonu satışlarını düşürerek, daralan cep telefonu pazarının hacmini daha da küçülteceğinden endişe ediyoruz. Yükselen fiyatlar tüketicilerin cep telefonu alımlarını ertelemelerine neden oluyor. Düşen satışlar da sektörü ve cep telefonu satıcılarını daha zor durumlara sürüklüyor. Üstelik cep telefonu satışları üzerinden tahsil edilebilecek vergi gelirlerinde de kayıtsız kalınamayacak gecikme ve kayıplar yaşanıyor” diye konuştu.

Vergide geçici düşüş beklentisi

Sinan Ekşi, önlem olarak sınırlı bir süre için dahi olsa cep telefonları üzerindeki vergilerin düşürülmesiyle pazarın kısmen de olsa rahatlatılabileceğine inandıklarını vurgulayarak, “Böylece kur artışına dayalı olarak yükselen fiyatların satış adetlerini azaltıcı etkisi zayıflayacak ve hatta toplanacak vergi gelirindeki düşüşün belli bir ölçüde önüne de geçilmiş olunacaktır” yorumunu yaptı.

Menü