Döviz kuru düşüşe geçerken, ithal üründe ucuzlama beklentisi doğdu. Başta cep, bilgisayar ve TV olmak üzere pek çok ürüne yüzde 6-10 oranında indirim geleceği tahmin ediliyor.

Seçimler sonrasında döviz kurlarındaki düşüş elektronik başta olmak üzere ithal ürün fiyatlarında ucuzlama beklentisi yarattı. Türkiye’nin yaşadığı iki seçim nedeniyle yüzde 40 oranında değerlenenen dolar ve euro, ithalata dayalı pek çok ürünün fiyatının da yukarı çekilmesine neden olmuştu. Ancak dövizin şu anki aşağı doğru hareketi, piyasalarda yüzde 6 oranlarında fiyat düşüş beklentisi doğurdu.

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane, kurlardaki aşağı yönlü gidişin kalıcı olup olmadığına bakmak gerektiğini belirterek, şu görüşleri dile getirdi:

“Birkaç günlük harekete bakmamak lazım. Dövizler çıkınca hemen ertesi gün zam yapılmamıştı. Yeni ürünlerin alınması beklendi. Aynı şey düşüş için de geçerli. Firmaların stoklarında yüksek kurdan ürün varsa onların da fiyatlarını düşüremezler. Yani birkaç hafta daha bekleyip gidişata bakmak lazım.

Ama döviz kurlarındaki düşüşün stabil olması bütün ithal ürünlerde elektronikten otomobile kadar ucuzlamayı getirir. Şu anda ülkede siyasi belirsizlik yok olmuş durumda, bu çok pozitif. Ama ekonomik gelişmelerin hangi yönde seyredeceğine bakmak gerekiyor.”

‘Cep fiyatı inecek’

Mobil İletişim Araçları Ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Sinan Ekşi de, düşen kurların tüketicilerin 2016 yılına cep telefonu alarak girmelerini sağlayacağını vurguladı. Ekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seçim sonrası siyasi belirsizliğin ortadan kalkması ile rahatlayan piyasalar, yıl sonu üretici kampanyaları ve kurlardaki düşüşün etkisiyle yüzde 10’a yakın gerileyen cep telefonu fiyatları uzun zamandır bekleyen tüketici talebini harekete geçirdi. Türkiye genelinde haftalık 260-280 bin adet olan cep telefonu satış adetleri, hızlı bir artış trendine girdi. Bu hafta 330 binin üzerinde cep telefonu satılmasını bekliyoruz. Ay sonu itibariyle 1.300.000 cep telefonu satış adedine ulaşılacağını tahmin ediyoruz.”

‘Kurda istikrar önemli’

Hepsiburada.com Genel Müdürü Bülent Başaran da, yılsonunda döviz kurlarında kapanışı dolarda 2.80, euro’da 3.05 olarak öngördüklerini belirterek, şunları dile getirdi:

“Doların 2.75 TL’nin altında bir seviyeye gelmesi durumunda tüketimin artacağını ve ertelenen satın almaların gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Döviz kurundaki artışın teknolojide fiyatlara yansıması sınırlı oldu. Dövizdeki düşüşün fiyatlara yansımasının kısa sürede olacağını düşünmüyorum. Tedarikçilerimizle yılın ilk çeyreğinde kurdaki  stikrarı gözlemliyor olacağız. Şu anda piyasada görülen fiyatlarda hissedilir bir farklılık olmasını beklemiyoruz.”

‘Hemen yüzde  5’lik düşüş yaşandı’

Casper Genel Müdürü Yalçın Yıldırım, yıl sonu için kur tahmininin 2.7-2.8 aralığında olduğunu belirterek, yüksek-düşük veya hareketli kur politikasının teknoloji sektörüne uygun olmadığını, değerinde kurun en ideal durum olduğunu kaydetti.
Teknoloji sektörünün parça bazlı dışa bağımlılığından dolayı kurdan doğrudan etkilendiğini anımsatan Yıldırım, şunları söyledi: “Son altı ayda kurlarda ciddi değişimler oldu. Kurla orantılı şekilde fiyatlar yükseldi. Biz sabit kur politikamızla son kullanıcılarımızın en az şekilde etkilenmesini sağladık. Şu anda ürünlerimizde dolar kuru 2.29 TL. Seçim sonrasında kurlarda yaşanan düşüşü teknoloji sektörü olumlu değerlendirdi. Yüzde 5’lik düşüş hemen fiyatlara yansıdı. Tabii bu oran piyasaları derinden etkileyecek bir oran değil. Kur 2.6’nın altına inerse bariz bir fiyat değişimi yaşanabilir.”

‘Yeni alımları etkiler’

Kliksa Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan ise, döviz kurundaki düşüşün online alışverişi artıracağını belirterek, “Beraberinde piyasalara tüketici güven endeksinin artışının da geleceğini ümit ediyoruz. İthal ürünler söz konusu olduğunda döviz kurlarının alıma doğrudan etkisi var. Ancak yüksek kurla ithalatı yapılmış stoklu ürünler de var. Bu ürünlerin bitmesiyle, düşük kurla yeni satın alım yapıldıktan sonra etkileri daha net görebileceğiz. bugün verilen siparişler daha düşük kurdan olacağı için, 1-2 ay içerisinde tüketiciye yansıması olacaktır. Bu da online’a olumlu yansır” dedi.

Menü