Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin elektrik-elektronik, cep telefonu, tablet gibi ürün gruplarının ithalatında özel tedbir uygulanacağı yönündeki açıklamalarının ardından cep telefonu satışlarında büyük bir artış görülmediğini belirtti.

Ekşi, bu yıl satın alınacak cep telefonlarının, adet olarak düşünüldüğünde yüzde 54’ünün, bin liranın üzerindeki modellerden oluştuğunu ifade etti. Geçen yıl 750 bin olan yolcu beraberinde getirilen cep telefonu sayısının bu yıl 1 milyona, geçen yıl 800 bin olan kaçak yollarla ülkeye sokulan cep telefonu sayısının da 1 milyon 100 bine yükselmesini beklediklerini kaydetti.

YOLCUYLA GELEN CİHAZLAR ARTAR

Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin ‘ilave vergi’ açıklamalarının ardından cep telefonu satışlarında büyük bir artış görülmediğine dikkati çeken Ekşi, ilave verginin gelmesiyle yolcu beraberinde getirilen cihaz sayısının yüzde 33 artmasını beklediklerini kaydetti. Ekşi, bu nedenle yolcu beraberinde getirilen cihazlardan alınan 131,5 liralık harcın 600 liraya çıkarılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

KAÇAK ARTACAK

Yurda kaçak yollarla sokulan cihazların sayısında büyük artış olacağını tahmin ettiklerini belirten Ekşi, bu cihazların sistemde kullanılmasının önüne geçilmesini istedi. Ekşi, ‘Kayıt dışını önleyerek, sektördeki karmaşayı azaltacak bu önlemler sektörümüzde en az 20-30 bin ek istihdam yaratılmasının önünü açacak. Bu ek istihdamın kayda değer bir çarpan etkisi yaratacağı da hesaba katılmalıdır’ diye konuştu.

Menü