Mobil İletişim Sektöründe Sertifikasyon Kayıt Dışılığın Önüne Geçerek Kaliteyi Artıracak

MOBİSAD İstişare Toplantısı’nda “Mobil İletişim Sektöründe Sertifikasyon ve Yenilenmiş Cihazların Ekonomiye Kazandırılması” konusu masaya yatırıldı. Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’in de katıldığı etkinlik video konferans yoluyla yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) İstişare Toplantıları’nın ilki “Mobil İletişim Sektöründe Sertifikasyon ve Yenilenmiş Cihazların Ekonomiye Kazandırılması” konusuyla düzenlendi. Etkinlik, Gazeteci ve Bilişim Medyası Derneği (BMD) Başkanı Musa Savaş’ın moderatörlüğünde, bu alanda kamunun en yetkili isimleri olan Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’in yanı sıra İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kerem Alkin ve MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Sektörde yaşanan pek çok sorunun da konuşulduğu video konferans etkinliğine sektör yoğun ilgi gösterdi.

Bakan Yardımcısı Uçarmak: “Türkiye’de yaşadığımız kayıt dışı sıkıntılar cep telefonunda güvenlik problemini meydana getiriyor”

MOBİSAD İstişare Toplantısı’nda konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, “Toplumumuzda mobil cihazlara diğer ülkelere nazaran ciddi bir talep var. Sektörümüze yönelik oluşturduğumuz mobil cihazlara yönelik sertifikasyonlar neticesinde doğru yolda ilerlediğimizi düşünüyorum. Bu alandaki yönetmelikleri pazardaki kayıt dışı yaşanan olumsuz gelişmeleri engellemek adına çıkardık. Yönetmeliğin yayınlanmasıyla beraber bu yönetmeliğin her etabında sektördeki sivil toplum kuruluşları ile karşılıklı iş birliği halinde bir süreç izledik. Türkiye’de yaşadığımız kayıt dışı sıkıntılar cep telefonunda güvenlik problemini meydana getiriyor. Yapacağımız hizmetin kalitesini yükseltmek adına bu adımı attık” sözlerinin altını çizdi.

TSE Başkanı Şahin: ‘‘Avrupa’daki sertifikasyon sürecinde 17 ülke arasına girdik”

Etkinlikte konuşan TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, ‘‘Dünyada Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm süreci gündemdeki yerini koruyor. Son 10 yılda karşımıza çıkan Endüstri 4.0 teknolojisi ile büyük bir dönüşüme uğruyoruz. Görünen o ki; bu teknolojisi ve 5G teknolojisi ile daha hızlı üretim sağlanacak. Bahsi geçen değişim ve dönüşüm kalite ve güvenliğin daha fazla sorgulanmasına sağlayacak. Türk Standardları Enstitüsü olarak bilişim alanında kalite ve güvenliğin artırılmasına destek oluyoruz. Dünyada sertifikasyon üreticisi ilk 17 ülke arasına girdik. MOBİSAD’a ihtiyacı olan her konuda yardımcı olmak ve değerli çalışmalarına katkı sağlamaktan çok memnunuz. Bize değer vermeyi öğretmenin yanı sıra tüketim bilincini de artıran bu istişarenin çok önemli olduğunu düşünüyor ve davetinizden ötürü teşekkür ediyorum’’ dedi.

Prof. Dr. Alkin: ‘‘Akıllı cihazların sertifikasyonu ekonomik ve ulusal güvenlik açısından oldukça önemli’’

Toplantıda konuşan İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kerem Alkin şunları söyledi; ‘‘Data veri aktarımının önemli olduğu bir dönemdeyiz. Bu dönemde bakanlığımız ve enstitümüzün yaptığı çalışmaların uluslararası havacılık ve yer hizmetlerine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Tüm dijital sistemlerinin ilerlemesini sağlayan akıllı cihazların sertifikasyon ve standardizasyonu ekonomik ve ulusal güvenlik açısından hayati önem arz ediyor. Tüm akıllı cihazlarımızı bakanlık ve TSE imkanlarıyla ekonomiye kazandırmak, Türkiye’yi milyarlarca dolarlık zarardan kurtarmak demektir. Bu konunun gündemde olmasına büyük çaba gösteren MOBİSAD Başkanı’na teşekkürlerimi sunuyorum.’’

MOBİSAD Başkanı Turnacı: ‘‘Sertifikasyon vatandaşlarımızın güvenliliği açısından büyük önem taşıyor”

Sektördeki haksız rekabetin ve buna yönelik çalışmaların öneminden bahseden MOBİSAD Başkanı Turnacı, ‘‘MOBİSAD olarak 22 yıldır mobil haberleşmede tüketicinin ortak sesini temsil ediyoruz. Kamu ile sektörün dirsek temasının artması, sektöre büyük katkılar sağlıyor. Biz kamuoyunun bilinçlenmesi ve sektörel istihdamın yükselmesi adına önemli işlere imza atıyoruz. Sektörümüzün sertifikasyon sorununu doğru aktarmak adına da tüm hızıyla çalışıyoruz. Sertifikasyonun vatandaşlarımızın güvenliliği açısında öneminin büyük olduğunu düşünüyoruz. 170 bin direkt 800 bin dolaylı istihdam sağlayan ve ciddi bir ekosisteme hizmet eden bir sektörümüz var. Sektörümüzün yüzde 80’in üzerindeki kısmını saha satış kanalları oluşturuyor. Birlik olursak sektörümüzün sorunlarını daha güçlü çözümleyebiliriz. Böylece sektörümüzün ülkemize olan katkılarını daha da artırmış oluruz’’ dedi. Turnacı katılımlarından ötürü Bakan Yardımcısı Uçarmak, TSE Başkanı Şahin, Prof. Dr. Alkin ve BMD Başkanı Savaş’a ayrı ayrı teşekkür etti.

Menü