MOBİSAD 8. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği’nin (MOBİSAD) 8’inci Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı’nın ev sahipliğinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) gerçekleştirilen toplantıya; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve sektör temsilcileri katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan:

SÜRECİ HEP BİRLİKTE TAKİP EDECEĞİZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada bilgi ve iletişim teknolojilerinin hayatı kolaylaştırırken, ekonomik ve sosyal hayatta sadece bireyler için değil, kurumlar ve devletler için de önemli fırsatları beraberinde getirdiğini belirtti.

Sayısal dönüşüme giden bu yolda en önemli hızlandırıcılardan birinin de mobil teknolojilerde son yıllarda yaşanan gelişmeler olduğuna dikkati çeken Sayan, mobil iletişimde kaydedilen bu gelişme ve başarının, aslında bir takım oyunu olduğunu, MOBİSAD’ın elektronik haberleşme ve bilgi teknolojileri sektöründe çok önemli bir görevi yerine getirdiğini söyledi.

Sayan, kişilerin bilgileri dışında mobil hat aboneliğinden kaynaklı bayi sahiplerinin yaşadığı mağduriyetlere değinerek “Biz Adalet Bakanlığı ile bu konuda ciddi istişarelerde bulunduk. Bunun çözümü noktasında taslaklarımızı oluşturduk. Önümüzdeki süreçte Meclis’in takvimine göre bunun yasalaşmasını bekliyoruz. Bu süreci hep birlikte takip edeceğiz “ dedi.

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu:

AKILLI TELEFON KULLANICI SAYISI 3,6 MİLYARA ULAŞTI

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, konuşmasında Türkiye’nin 2020 sonu itibarıyla 83,6 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en büyük ve gençlerin çoğunlukta bulunduğu ülke konumunda olduğunun altını çizerek “2012’de dünyada 1 milyar olan akıllı telefon kullanıcı sayısı, geçtiğimiz yıl 3,6 milyara ulaşırken, bu sayının 2023’te 4,6 milyar olması bekleniyor. Son beş yılda satılan akıllı telefon sayısı yıllık ortalaması neredeyse 1,5 milyar adedi buluyor. İnternete erişimde payı hızla artan mobil cihazların, önümüzdeki birkaç yıl içinde daha da popüler hale gelmesi, 2025’e kadar internet kullanıcılarının neredeyse dörtte üçünün akıllı telefonlarını kullanarak internete erişmesi bekleniyor.” dedi.Türkiye’de imal edilerek kayıt altına alınan cihaz sayısının da yıldan yıla arttığına dikkati çeken Karagözoğlu, bir önceki yıl Türkiye’de imal edilerek kayıt altına alınan cihaz sayısının yaklaşık 900 bin seviyelerindeyken, 2020 sonunda bu sayının 1,1 milyonu aştığını söyledi.

Karagözoğlu, yerli imalat açısından BTK tarafından bugüne kadar 100’e yakın firmaya imalatçı takip kodu verildiğini ifade ederek söz konusu firmalardan aktif olanlarının 6’sının mobil telefon cihaz imalatı yaptığını bildirdi.

ATO Başkanı Gürsel Baran:

NİHAİ MÜJDEYİ VERMEYİ ÇOK İSTİYORUZ

ATO Başkanı Gürsel Baran ise yaptığı konuşmada tüm dünyada bilişim teknolojilerinin hızla değiştiği bir ortamda sektörü takip etmenin önemini vurgulayarak MOBİSAD’ın bu anlamda Türkiye’nin önemli değerlerinden olduğunu belirtti.

ATO’nun Telekomünikasyon Meslek Komitesiyle son yıllarda çok yoğun mesai yürüttüklerinin altını çizen Baran, “MOBİSAD üyeleriyle beraber teknolojinin bu değişimini paylaşmak ve çözüm önerileriyle ilgilenmek çok değerli. 5809 Elektronik Haberleşme Kanunu özelinde birçok yer ile görüştük. Çözümü konusunda birçok yol arandığını söyleyebiliriz. Bu konu özelinde nihai müjdeyi vermeyi çok istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

MOBİSAD Genel Başkanı Mustafa Kemal Turnacı:

170 BİN DOĞRUDAN 800 BİN DOLAYLI İSTİHDAM SAĞLIYORUZ

MOBİSAD Genel Başkanı Mustafa Kemal Turnacı ise açılışta yaptığı konuşmada mobil iletişim sektörünün sosyal ve ekonomik katkılarıyla sağlıktan ulaşıma, finanstan sanayiye kadar birçok sektöre yön verdiğini ve farklı sektörlerin ilerlemesi ve gelişmesinde adeta kilit konumunda yer aldığını söyledi.

Turnacı, “Ekonomik katma değer anlamında sektörümüz 170 bin doğrudan, 800 bin dolaylı istihdam sağlıyor. Türkiye’nin köklü STK’larından biri olarak mobil iletişim sektörünün ülkemize ve insanımıza olan katkısını artırmak amacı ve gayretiyle çalışırken omuzlarımızdaki sorumluluğun da farkındayız. Çünkü sektörümüzün gelişimi; tüm sektörlerin gelişimi, ülkemizin gelişimi, insanımızın gelişimi demektir. Bu sorumluluk ve bilinç ile ülkemizin gelişimine katkıda bulunmaya devam ediyoruz ve edeceğiz.” dedi.

KAMU İLE SEKTÖR ARASINDA KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRÜYORUZ”

Son dönemde sektörel anlamda birçok önemli gelişme yaşandığını belirten Turnacı, şunları kaydetti:

“Sektörümüzü ilgilendiren birçok önemli karar alındı. Bu kararların alınmasında kamu ile sektör arasında köprü vazifesi oluşturduk. Sektörümüzün önemli bir konusu olan yolcu beraberinde gelen cihazlara yönelik düzenlemede etkin rol oynadık. Sektörün istihdam kayıplarının önüne geçen ve ülkemizin vergi kayıplarını engelleyen önemli bir düzenlemenin yolunu açtık. Basiretli esnafımızı doğrudan etkileyen 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ile ilgili farkındalık çalışmaları yaptık. İlgili kurum ve kuruluşlarda gündemi sıcak tuttuk. Umuyoruz Sayın Bakanımız da bu çabaları sonuçsuz bırakmayacak ve olumlu gelişmeleri yakın zamanda bizlerle paylaşacak.”

Turnacı, MOBİSAD’ın, ikinci el cep telefonları konusunda kullanılmış cihazların yenilenmesi için çıkan yönetmeliğin tüm süreçlerinde aktif rol oynadığına işaret ederek “Bu alanda ticaret yakında başlayacak ve cari açığa etkimiz önemli oranda azalacak. Son dönemde teşkilatlanma yapımıza verdiğimiz önemle birlikte yönetim kurulumuz ve il temsilcilerimiz ile birlikte daha organize ve yaygın bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü kurulduğu günden bu yana MOBİSAD’ın önceliği ülke menfaatidir. Önceliği ülke menfaati olmayan hiçbir gündemimiz yoktur, bundan sonra da olmayacaktır” diye konuştu.

Genel Kurul Toplantısı’nda Başkan Turnacı, üyelerin oylarıyla yeniden başkan seçildi. Seçimin ardından yeni yönetim kurulu ilk toplantısını da gerçekleştirdi.

 

 

Menü