Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen, servis sağlayıcıların desteğiyle, Hacettepe, ODTÜ, Bilkent üçgeninde 5Glaboratuvarlarının kurulmaya başlandığını söyledi.

Prof. Dr. Haluk Özen, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yürütülen ve Hacettepe, Bilkent ile ODTÜ’nün de dahil olduğu 5G çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

3 ÜNİVERSİTE ORTAK ÇALIŞACAK

Dünya telekomünikasyon sektörünün 5G’ye geçmeye hazırlandığı bir süreçte 3 üniversitenin ortak bir çalışmada yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Özen, Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün son derece gelişmiş ve üst düzey araştırmalar yaptığını belirtti.

HİÇBİR MALİ SIKINTI YOK”

Bir hayalini de paylaşan Özen, şöyle konuştu:

“ABD’nin doğu yakasında, saygın ve ünlü 3 üniversitenin oluşturduğu bir üçgen vardır. Buraya ‘araştırma üçgeni’denir. Doğu yakasının neredeyse tüm Ar-Ge’si oradan çıkar. Bende doğma büyüme Ankaralı olarak ‘bilim ve sanatın merkezi Ankara’dır’ inancımdan yola çıkarak, Hacettepe, ODTÜ ve Bilkent’in konumlarını da göz önüne alarak Türkiye’nin araştırma üçgeninin burası olduğunu gösteren sembolik çalışmanın 5G olduğuna inanıyorum. 5G, Türkiye için çok önemli. Servis sağlayıcıların büyük gayret ve kaynak aktarmasıyla 5G laboratuvarları, bu üçgen alana kurulmaya başlandı.”

Üçgenin bir ucunun Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde, bir ucunun ODTÜ’deve arada Bilkent olmak üzere Eskişehir yoluna kadar uzanarak BTK’da biteceğini belirten Haluk Özen, “5G, daha ticarileşmeden bu alanda kullanılır hale gelecek ve böylece bu alandaki öğrenciler 5G ile öncelikle tanışma ayrıcalığına sahip olacaklar”dedi.

Prof. Dr. HalukÖzen, çalışmada hiçbir mali sıkıntının da bulunmadığınıda anlatarak, “Endüstride çok gerekli olan 5G teknolojileri,aynı zamanda sağlık teknolojileri, uzaktan ameliyatlar, eğitim,taşıtlar, nesnelerin internetinin olmazsa olmazı. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak çok heyecanlıyım. Sistemin çalışması için önümüzde minimum 1,5-2 yıl olduğunu biliyorum” diye konuştu.

Menü