Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Sinan Ekşi, 2015 yılı verilerine bakıldığında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödenmeden satılan cep telefonlarının yıllık 800 binli rakamlara ulaştığını savundu.

En az 120 TL olan ÖTV’ye karşın vergisinden daha düşük fiyatlara satılan cep telefonlarında artış olduğunu belirten Ekşi, şu görüşleri dile getirdi:

“Ayrıca yolcu beraberinde KDV ve ÖTV’siz gelen cihaz sayısında da artış var. Tüm bunların üzerine cep telefonu satışlarına yönelik kredi kartına taksit yasaklaması ve kurlarda yaşanan artışın fiyatlara yansımasıyla bu yıl cep telefonu satış adetlerindeki beklentiler gerçekleşmedi. Önceki yıllarda satış adetleri 13 milyonun üzerindeyken 2015’de satışların bu rakamın altında kalacağı görülüyor.

4 milyar TL vergi

Bu nedenlerden dolayı cep telefonu satışlarından beklenen vergi gelirine ulaşılamadığı için yeni yılda cep telefonlarına ek vergiler geleceği söyleniyor. Yüksek vergi oranları bir kısım tüketicileri kayıt dışına itiyor. Kayıt içinde kalanları ise fazlaca vergi ödemek durumunda bırakıyor. Oysa vergi oranlarında artış yerine, yapılacak düzenlemelerle ÖTV ve KDV kaybının önüne geçilerek, 2015 yılındaki cep telefonu satışlarından elde edilenden yaklaşık 4 milyar TL’nin üzerindeki ÖTV ve KDV’den daha fazla verginin toplanması, vergi oranlarını azaltarak dahi mümkün görünüyor.”

Menü